OBAM TERMAL RESORT OTEL & SPA COVİD 19 HİJYEN PLANI

Değerli Misafirlerimiz,
Sağlığınız ve konforunuz bizim için çok önemlidir.Önceliğimiz sizlere kendinizi güvende hissedeceğiniz hijyenik bir tatil imkanı sunabilmektir.

Bunun için, yaşanan Covid-19 Pandemisi ve riskleri nedeni ile hazırlıklı olmak için artırmış olduğumuz mevcut hijyen ve temizlik önlemlerimizi derlediğimiz bu hijyen planımızı da sizlerle paylaşmak isteriz.
Covid-19 nedeni ile;
• Dünya Sağlık örgütünün ve TC. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiye kararları Kültür Turizm Bakanlığının Görüş ve Genelgeleri dikkate alınarak yeni bir takım hijyen standartları belirlenmiştir. Obam Termal ailesi olarak bu hijyen standartlarını siz değerli misafirlerimize ve çalışanlarımıza yansıtmak amacıyla her bir departman için izlenecek prosedürlere yönelik protokoller hazırlanmıştır.

ÇALIŞANLARIMIZ İLE İLGİLİ ÖNLEM ve HİJYEN KURALLARIMIZ
• Personelimizin sağlığını önemsiyoruz; Otel çalışanlarımızın hijyeni, onların sağlıklı kalmaları ve bu konuda bilinçlenmeleri etkili bir hijyen uygulaması için önemlidir.
• Çalışanlarımızın işe geliş ve gidişlerinde kullandıkları servis araçları her servis öncesi ve sonrasında dezenfekte edilmektedir. Çalışanlarımız transferler sırasında maske takmak zorundadırlar.
• Personellerimiz işbaşı yapmadan önce temassız ateş ölçer ile ateş ölçümleri yapılmaktadır. Yüksek ateş ve halsizlik olması durumunda eylem planlarımız doğrultusunda personelimiz işbaşı yaptırılmamaktadır, Hastane’ye sevk edilmektedir.
• Personel üniformaları sıklıkla değiştirilerek yıkanmakta ve gerekli dezenfektasyon işleminden geçirilmektedir.
• Personel ortak kullanım alanlarında ve çalışma alanlarında yeterli sayıda dezenfeksiyon üniteleri mevcuttur. Her personelimiz her bir saatte bir ellerini kuralına göre yıkamak ve dezenfektan ile dezenfekte etmektedir.
• Kat hizmetleri, temizlik hizmetleri, mutfak ve bulaşıkhane personeli maske ve tek kullanımlık eldiven ile çalışmaktadır.
• Personel ortak kullanım alanlarında pandemi ile ilgili bilgilendirme afişleri asılı bulunmakta ve bu alanlarda sosyal mesafe korunmaktadır.
• Çalışmış olduğumuz kuruluşlarca personelimize pandemi ve korunma yöntemleri konusunda eğitim verilmektedir, Operasyon toplantılarında yöneticiler tarafından bu konular sürekli gündemde tutulmakta ve düzenli olarak kontrolü yapılmaktadır.

HİJYEN İŞLEMLERİMİZ
Otelimizin misafir odaları, restoranları, Spa ve fitness alanları, çocuk oyun alanları, toplantı salonları, tüm diğer misafir alanları, mutfak alanları, personel kullanım alanları, ofisler ve depolar detaylı bir şekilde etkisi onay görmüş Hidrojen peroksit bazlı Maratem (Eczacıbaşı) ürünleri ile düzenli olarak dezenfekte edilmektedir.

GENEL MEKANLARDA TEMİZLİK ve HİJYEN KURALLARIMIZ
Otelimiz Uluslararası tanınmış firma olan Eczacıbaşı firması ile çalışmaktadır. Firma yetkilileri tarafından tüm personelimize düzenli aralıklar ile detaylı eğitimler verilmektedir. Bu sayede temizlik yaparken uygun dozda ve doğru kimyasalların kullanılması sağlanmaktadır. Her alan için uygun ekipmanlar ile temizlik işlemleri yapılmaktadır.
• Tüm genel alanlarda ve WC’lerde devamlı dokunulan yüzeyler, kapı kolları, tırabzanlar, asansörler, asansör butonları, lavabolar, bataryalar, pisuar ve klozetler uygun kimyasallarla mevcut temizleme sıklığından daha sık olarak temizlenmekte ve titizlikle denetlenmektedir.
• Genel mekanlarda, ihtiyaç duyulan her noktada el dezenfektan ünitesi bulundurulmaktadır.
• Asansör kapasite kullanımları yarıya indirilmiş, her asansöre göre kapasite kullanımı belirlenmiştir. Yeni asansör kullanım talimatları görünür yere konulmuştur.
• Ortak kullanım alanları ve genel mekânlardaki oturma grupları güvenli fiziki mesafe kurallarına göre yeniden konumlandırılmıştır.

CHECK-IN ve CHECK OUT İŞLEMLERİMİZ
Otel misafirlerimizin hijyenik ve güvenli bir şekilde otellerimize giriş ve çıkışları için bazı önlemleri hayata geçirmiş bulunmaktayız.
• Misafirlerimizin otele girişte vücut ısıları temassız ateş ölçer ile ölçülüp, herhangi bir olumsuzluk durumunda KVVK gereğince yalnızca kendisine bilgi verilecek ve eylem planına göre hareket edilecektir.
• Otelimize giriş ve çıkışlarda yoğunluk olmamasını sağlayacak tedbirler alınmış, güvenli dinlenme alanları oluşturulmuştur.
• Kapı kartları misafir giriş yapmadan önce hazırlanıp dezenfekte edilerek korunaklı kaplarında misafire verilecektir.
• Belirlenen limitler dahilinde olmak üzere temazsız Pos makinaları kullanılacak ve Pos makinalarının düzenli olarak dezenfeksiyonu sağlanacaktır.
• Check-in ve Check-out işlemleri güvenli sosyal mesafe şartları çerçevesinde gerçekleşecektir.
• Misafirlerimize giriş esnasında Covid 19 küresel salgın sebebiyle tesisimizin almış olduğu önlemler broşür halinde verilecektir.

MİSAFİR ODALARIMIZ
Eğitimli ve profesyonel ekibimiz ile sağlanan temizlik standardımız ile amacımız, sizlerin tüm odalarımızda hijyenik ve temiz bir ortamda konaklamanızı sağlamaktır.
• Oda temizliklerinde çalışan personellerimiz ve idarecilerimiz maske ve tek kullanımlık eldiven kullanmaktadırlar. Bu malzemeler sıkça değiştirilmektedir.
• Oda temizliğine başlamadan önce odaların ilk olarak dezenfeksiyonu sonra havalandırması şekliyle gerekli hijyen ve temizlikler oluşturmuş olduğumuz standarda göre büyük titizlik ile yerine getirilmektedir.
• Temizliklerde uluslararası kabul görmüş, sertifikalı, etkili dezenfektan, kimyasallar ve çamaşır suyu kullanılmaktadır. Özellikle kapı kolları, bataryalar, telefon avizeleri, TV kumandası, klima kumandası, aydınlatma anahtarları, su ısıtıcıları, mini barlar vb. gibi cihazlar temizliği yapıldıktan sonra dezenfekte edilmektedir.
• Kullanılan çarşaf ve havlular 90 °C’ de yeterli sürelerde yıkanmaktadır.
• Günlük kullanılan buklet malzemeler yerine konulmadan önce dezenfekte edilmektedir.
• Odalarımız, temizlik yapıldıktan sonra 1 saat süre ile havalandırılmaktadır.

YİYECEK VE İÇECEK ÜNİTELERİMİZ
• Yiyecek ve içecek ile ilgili mekânlarımızda, gerekli güvenli fiziki mesafeyi koruyacak düzenlemeler yapılmıştır.
• Tüm yiyecek ve içecek ünitelerinde her yerde dezenfektana ulaşılacak şekilde el dezenfektan ünitesi konulmuştur.
• Yiyecek, içecek mekanlarının genel temizlikleri ile masa, sandalye, tezgahlar ve büfeler gibi tüm materyaller temizliği yapıldıktan sonra dezenfekte edilmiş ve gerekli sürelerde dezenfekte etmeye devam edeceğiz.
• Yiyecek, içecek ünitelerinde havalandırma sistemleri etkin olarak kullanılmaktadır. Mekanlara dışarıdan temiz hava takviyesi sağlanmaktadır.
• Restoranımızda görevli personelimiz devamlı duracak,gerekli yönlendirmeleri ve servisi sağlayacaktır.
*Restoranımızda açık büfe hizmetinde gerekli olan sosyal mesafe kuralına uygun servis yapılacaktır.

SPA -FİTNESS ve SPOR ALANLARIMIZ
Hamam,sauna, buhar odası, masaj alanları ve fitness salonunda gerekli hijyenik şartlar oluşturulmuş, ağırlıklı olarak tek kullanımlık malzemeler kullanılmaktadır.
Hamam,sauna,buhar odası ve fitness salonu kullanım kapasiteleri hijyenik önlem şartlarına göre sınırlandırılmıştır.
Fitness salonlarımızdaki tüm aletler kullanımdan sonra dezenfekte edildi ve gerekli sürelerde dezenfekte etmeye devam edeceğiz.

GENEL BİLGİLENDİRME
Aldığımız tedbirler ile Covid-19 nedeni ile oluşan olağanüstü durumdan hiçbir misafir ve çalışanımızın etkilenmemesi için olağanüstü gayret sarfetmekteyiz.Tüm bunlara ek olarak T.C. Turizm Bakanlığı tarafından belli kriterler kapsamında oluşturulmasına karar verilen ve turizm işletmelerine uluslar arası kabul görmüş firmalar tarafından verilecek olan ‘’Sağlıklı Turizm Sertifikası’’programına uygunluğumuz için çalışmalarımız ve desteklerimiz devam etmektedir.

Saygılarımızla.

Güvenli Turizm Sertifikalarımızı incelemek için TIKLAYINIZ