Geleneksel Türk Hamamı

Yüzyıllardan beri Osmanlı-Türk kültürünün vazgeçilmez değerlerinden biri olan geleneksel Türk Hamamı, otelimizin Termal hizmetleri bölümü arasında yerini almaktadır.

Geleneksel Türk hamamı vücudun dinlenmesi, insan kaslarının rahatlaması, ruhen ve bedenen kirlerden arınma yeri olarak tabir edebileceğimiz bir kavramı işaret eder. İnsanoğlunun yaşamsal gereksinimleri arasında yerini alan, yıkanma ve temizlenme açısından sağlığa davet eden bir öneme sahiptir. Türk hamamları Osmanlı dönemi kadınlarının güzellik sırları arasında yerini almıştır. Türk hamamı ayrıca insanların vücudunun gözenekleri arasındaki kirlerden arınmasını sağlamaktadır.

Türk hamamı sıcak hava ve buhar etkisiyle cildin ölü derilerinden kurtulmasını ve gözeneklerin açılmasını kolaylaştırır. Obam termal in hizmetleri arasında bulunan hamamlarımız bay ve bayanlara özel ayrı bölümlerde tahsis edilmiştir. Klasik Türk mimarisinden esinlenerek otelimizde yerini alan hamam, geçmişin izlerini ve güzelliğini önünüze sermektedir. Aileniz ile birlikte hem sağlık açısından temizlenmek hem de eğlenmeniz amaçlı sağlamış olduğumuz hizmetlerimizden sizler de yararlanabilirsiniz.

Hamamlarımızda gelen misafirlerimizin rahatlıkla dinlenebileceği ortamlar sunulmuştur. Termal jakuzi, hamam, buhar banyoları,sauna,tuz odası,macera duş,şok duş,kar çeşmesi, dinlenme odaları gibi pek çok sosyal aktiviteleri yapabilmeniz adına kaliteli hizmetler sağlanmaktadır. Sıcaklığı bedeninizde hissederken tamamen kendinizi daha rahatlamış ve dinç hissedeceksiniz. Otelimizden rezervasyon işlemlerinizi başlatabilir ve hamamın eşsiz rahatlığına sizler de ortak olabilirsiniz.

termal_hamamlar_obam
hamam
geleneksel türk hamamı

Anadolu kültürünün vazgeçilmezi: Türk hamamı

Asırlardır Türk geleneklerinde sarsılmaz yeri olan hamamlar eski şehir yaşamının vazgeçilmezlerindendir. Günümüzde eski hamamlarla birlikte modern hizmet anlayışla hamam kültürü hayatımızdaki yerini korumaya devam ediyor.

Hamam kültürü daha çok Türklerle özdeşleşmiş görünmekle beraber tarihi antik dönemlere kadar uzanmaktadır. İlk örneği milattan önce 6.yüzyılda Mora’da olduğu bilinen hamam, asırlar sonra Roma dönemine gelindiğinde bugünkü formatına dönüşmeye başlamıştır. Roma döneminde Anadolu, Yunanistan ve İtalya coğrafyalarında yüzlerce şehirde hamamlar kurulmuş, Romalıların hizmetine sunulmuştu.

Hamam nedir?

Hamam kelimesi Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre ‘yıkanılacak yer’ manasına geliyor. Roma zamanında bu kamu yapılarına ‘thermae’ adı veriliyordu, bugünkü ‘termal’ ile aynı kökten gelen bir kelime. Bu sözcükler Yunanca’da ‘sıcak’ manasına gelen ‘thermos’ kelimesinden türemiş. Türkçe’de kullandığımız ‘hamam’ kelimesi ise Arapça’da ‘ısıtma, ısınma’ gibi anlamlara gelen bir kelimedir.

Türkler Anadolu’ya yerleştikten sonra karşılaştıkları hamamları kısa sürede benimsedi. Şehirleri imara giriştikten sonra bu yapılar hızla yayılmaya başladı ve 17.yüzyıl başlarına gelindiğinde Anadolu şehirleri binlerce hamamla donatılmış oldu. Kayıtlara bakıldığında sadece İstanbul’da çoğu özel işletme olan 5 binden fazla hamam olduğu görülüyor.

Türk hamamının özellikleri nedir?

Geleneksel Türk hamamlarını diğer hamamlardan ayıran bazı özellikleri var. Bu hamamlar üç bölümden oluşur; giyinme, yıkanma ve ısıtma. Hamamın iç merkezinde göbek taşı vardır ve keselenme hizmeti bu mermer taşın üzerinde verilir. Hamamın altında bulunan ısıtma bölümüne külhan denir ve burada sürekli ateş yanar. Bugün sadece klasik hamam yapılarında değil modern tesislerde de bu bölümler yer almaktadır.

Türk kültürünün vazgeçilmezi olan hamamları, vücudun dinlenmesi, kasların rahatlaması, ruhen ve bedenen kirlerden arınma yeri olarak tanımlayabiliriz. Yaşamsal gereksinimlerimiz arasında yerini alan yıkanma ve temizlenme açısından bakıldığında ise hamamlar, sağlıklı yaşam için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Öte yandan Türk hamamı sıcak hava ve buhar etkisiyle cildin ölü derilerinden kurtulması ve gözeneklerin açılması açısından faydalıdır.

Obam Termal Otel’de modern Türk hamamı hizmeti

Marmara ve Ege bölgelerinin kesiştiği noktada birçok şehre yakın konumu ile cazip hale gelen Balıkesir’in Sındırgı ilçesindeki Obam Termal Resort Otel ve SPA size doğa ile iç içe huzur dolu bir Türk hamamı keyfi sunuyor. Klasik Türk mimarisinden esinlenerek yapılan Türk hamamı, bay ve bayanlara özel ayrı bölümlerde hijyen ve konfor merkezli modern anlayışla hizmet veriyor. Misafirlerine rahatlıkla dinlenebileceği huzurlu bir ortam sunan Obam Termal Resort Otel ve SPA’da, Türk hamamıyla birlikte termal jakuzi, buhar banyoları, sauna, tuz odası, kar çeşmesi gibi çeşitli aktivitelerden de faydalanabilirsiniz. Sındırgı’da sıcaklığı bedeninizde hissederken kendinizi daha rahatlamış ve dinç hissedeceksiniz.