Saunalar

Eski bir geleneğin adı olan sauna, antik çağlardan bu yana insanların rahatlamak amacı ile kullandıkları sıcak odaları simgelemektedir. Modern anlamda saunalar ise, günlük hayatın stresinin atılabileceği, son derece huzurlu ve rahatlatıcı etkiye sahip bakım odaları niteliğini kazanmıştır.

Klasik bir saunada, nem artırıcı bir su takviye sistemi ile özel ağaçlardan yapılmış ahşap malzemelerden oluşan oturma ve yatma yerleri bulunmaktadır. Sauna kömürünün üzerine dökülen her kepçe su ile hem odanın genelinin nemi artmakta, hem de ortama harika ve ferah kokular yayılmaktadır.Sağlık açısından değerlendirildiğinde, toksinlerin atıldığı, vücuda fazla olan suyun ve beraberindeki maddelerin vücuttan terleme yolu ile uzaklaştırıldığı, gözeneklerin çok iyi bir şekilde açıldığı ve bu sayede derinin nefes aldığı bir uygulama olarak lanse edilebilen sauna, pek çok solunum yolu rahatsızlığına da iyi gelmektedir.

Termal otelimizin hizmetlerinden biri olan sauna odalarımız ve bu salonlar ile ilgili bakım paketlerimiz, değerli misafirlerimiz tarafından ilgi ile takip edilen işlerimizin arasındadır. Bu kapsamda, dileyen her misafirimiz sauna hizmetimizden yararlanabilmektedir.

saunaSauna nedir?

Fin Hamamı olarak da bilinen saunalar bugün, eski bir geleneğin modern anlayışla karşımıza çıktığı rahatlama alanlarından birisi olmaktadır. İnsanoğlu antik çağlardan bu yana arınma ve rahatlama için mekanlar oluşturmuşlardır. Saunalar da vücudun temizlenmesi ve sağlıklı olması için asırlarca kullanılmış bu yöntemlerden biri olmuştur. Modern anlamda saunalar ise hayatımızda stresi azaltma ve kısa bir rahatlama olanağı sunuyor. 

Eski bir gelenek olan Fin hamamı ya da saunanın Finlandiya kökenli bir yöntem olduğu biliniyor. Bugün dünyanın her coğrafyasında karşılık bulan sağlık uygulaması modern dünyanın rağbet gören rahatlama alanlarından biridir. SPA merkezleri, kaplıca ve bazı spor tesislerinde karşımıza çıkan saunaların, hamamlar gibi temizlenme alanı değil, rahatlama ve dinlenme noktaları olduğu unutulmamalıdır. 

Sauna odalarında ısıya ve neme dayanaklı ağaçlardan yapılmış ahşap oturma ve uzanma yerleri bulunur. Ahşap tercihinin sebebi ise artan ısıya rağmen ortamda huzur ve rahatlığın devamını sağlamaktır. Odada bir de sauna sobası bulunur. Odanın nemini artırmak için belirli aralıklarla sauna kömürünün üzerine su dökülür ve bu sayede nem artarken bir yandan da odaya ferah bir koku yayılması sağlanır. Genellikle Finlandiya’da uygulanan yöntemde ise kömüre dökülecek suya çeşitli aromalar katılarak ortamda hoş kokular oluşması sağlanır.

Sauna kullanımı

Isının yüksek olduğu sauna içerisinde geçirilecek sürenin bir seferde 20 dakikayı aşmaması gerekir. Bu sürede saunadan en fazla verimi almak için de odaya, vücudunuza sarılı peştemal ile kuru bir şekilde girilmesi tavsiye edilir. Saunalara girerken yüzük, gözlük, saat, takı vb aksesuarlar kesinlikle çıkarılmalıdır. 

Saunanın faydaları nedir?

Saunanın insan sağlığına çok sayıda olumlu etkisi olduğu biliniyor. Gözeneklerin açılması, vücudun toksinlerden temizlenmesi ve nefes açısından önemli katkıları olan saunaların romatizma, solunum yolu rahatsızlıkları ve depresif bozukluklara da iyi geldiği çok sayıda uzmanca kabul görmektedir. 

Obam Termal Resort Otel ve SPA olarak hizmetlerimizden biri olan sauna misafirlerimizin ilgiyle uyguladığı doğal rahatlama yöntemlerinden biridir.