Buhar Banyosu

Asırlık geleneklerimizden biri olan buhar banyosu, sauna odalarındaki bakım ve rahatlama gibi, insan vücuduna oldukça iyi gelen bir uygulamadır. Tarihsel anlamda da, eski Roma zamanına kadar dayanan buhar banyosu, cildin temizlenmesi, ferahlaması ve gerekli nemi alabilmesi adına da oldukça önemlidir.

Kas ağrılarını azaltan, üst solunum yolu rahatsızlıklarını önemli ölçüde dindiren, tıkanıklıkları açan, iltihaplanmalara iyi gelen, boğaz tahrişine karşı oldukça etkili olan buhar banyosu, tüm bu olumlu etkilerini ise ortamının 50 dereceye kadar varan sıcaklığına ve %80 ila %100 arasında değişen nem oranına borçludur.Astım, boğmaca gibi solunum yolu rahatsızlıklarına karşı da alternatif olarak önerilen buhar banyosu, aynı zamanda öksürüğü de azaltmaktadır.

Buhar banyosu nedir?

Buhar banyosu, bakım ve rahatlama gibi ihtiyaçlarla insanların yüzyıllar boyu başvurduğu ve sağlığa iyi gelen en doğal uygulamalardan biridir. Cilt ve güzellik bakım uzmanlarının vücudu temizleyen en etkin doğal yöntemlerden biri olarak tavsiye ettiği buhar banyosu, cildi ölü deriden, gözeneklerdeki kirlerden ve makyaj kalıntılarından temizleyerek insan vücuduna oldukça iyi gelir.

Yüksek nem oranı ile buhar odasında vücudumuz, alınan nem sayesinde toksinleri cildimizden atarken sıvı kaybına uğramaz. Buhar banyosu kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise, ortamdaki nemin fazla olması nedeniyle buhar banyosunda geçirilecek vaktin 15 dakikadan daha fazla olmamasıdır. Belirtmek gerekir ki, buhar odası bu olumlu etkilerini 50 dereceye varabilen sıcaklığı ve %80 ile %100 arasında değişen nem oranı sayesinde sağlıyor. 

buz çeşmesiAsya’dan gelen güzellik sırrı

Tarihi Roma dönemine kadar uzanan buhar banyosu yüzyıllar içinde Türk geleneklerinde de kendine yer bulmuştur. Asyalı kadınların özellikle Koreli kadınların tarih boyunca güzelleşmek için ciltlerine buhar banyosu uyguladığı biliniyor. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde de önemi anlaşılan buhar banyosunun insan cildine sağlıklı ve genç görünüm katarak çok sayıda olumlu etkisi oluyor. 

Kirlerden arınma ve sağlıklı yaşam için asırlarca kullanılmış en etkili yöntemlerden biri olan buhar banyoları modern zamanlarda bu etkilerinin yanı sıra hayatımızda stresi azaltmak ve huzur adına kısa bir rahatlama seçeneği olarak da ilgi görüyor. 

Buhar banyosunun faydaları

Gözenekleri açarak vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olan buhar banyosu sivilce ve akne oluşumuna karşı önemli bir koruma sağlar. Kan dolaşımını artıran ve kasların rahatlamasını sağlayan buhar odasının astım ve üst solunum yolu iltihaplarına önemli ölçüde çözüm olduğu biliniyor. Buhar banyosu cildimizde etkin bir temizlik sağlarken yağdan arındırılmasına da yardım eder. Bu yöntemde vücuda ısıyla birlikte nem uygulandığı için cildin nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar, mevsim geçişlerinde cilt kurumaları ve diğer olumsuz etkilere karşı koruma sağlar. 

Buhar banyosunun yaşlı kişilerde ise kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu etkileri olmaktadır. Yorgunluk ve baş ağrılarına da iyi geldiği gözlemlenen buhar odasının yağ yakımı sayesinde kilo verilmesine de katkısı olduğu düşünülmektedir. 

Obam Termal Resort Otel ve SPA olarak hizmetlerimizden biri olan buhar banyosu misafirlerimizin ilgiyle uyguladığı rahatlama yöntemlerinden biridir.